Ъ: Золотий забій

22 травня 2009, 08:50
0
3

У ніч з середи на четвер донецький Шахтар вперше в своїй історії і останнім в історії Кубка UEFA виграв другий за престижністю європейський клубний трофей. У фіналі українські футболісти в додатковий час відкинули опір Бременського Вердера - 2:1, пише журналіст російського видання КоммесрсантЪ Петро Кузнецов.

Український Шахтар став, мабуть, найвідомішим володарем Кубка UEFA за всю 37-річну історію цього турніру. Адже донецькій команді пощастило виграти другий за престижністю Єврокубок в останній рік його існування. З наступного сезону він буде називатися вже Лігою Європи.

Рішення про перейменування Кубку UEFA та зміну його регламенту аж ніяк не випадкове - в останні роки він, безумовно, втратив колишній статус і масштаб. Не випадково й те, що за останні десять років його власники за винятком Ліверпуля і Порту, які виграли Кубок UEFA в 2001 і 2003 роках, а потім тріумфально виступили в Лізі чемпіонів, голосно про себе на міжнародній арені більше не заявляли. Навіть Севілья, яка двічі поспіль (в 2006 і 2007 роках) брала цей кубок, хоч і увійшла в футбольну еліту, однак у Лізі чемпіонів по-справжньому серйозних успіхів поки так і не домоглася.

Як і раніше Кубок UEFA котирується лише в країнах Східної Європи, тому не дивно, що з п'яти останніх команд, які завойовували цей трофей, три з них представляють Росію й Україну. У 2005 році турнір виграв ЦСКА, однак наступного року він не зміг вийти з групи в Лізі чемпіонів, у 2008-му - Зеніт, але дебют у головному єврокубку у нього також вийшов змазаним (третє місце в групі). У 2009 році володарем Кубка UEFA став Шахтар, який ще жодного разу не проходив у Лізі чемпіонів далі групового етапу.

Для клубів зі Східної Європи цей турнір, таким чином, перетворився на реальну можливість заявити про себе на міжнародній арені. І в зв'язку з цим абсолютно логічними виглядали приїзд на фінальний матч у Стамбул президента України Віктора Ющенка і реакція на перемогу Шахтаря мільярдера і власника команди Ріната Ахметова, після фінального свистка всупереч протоколу вибіг з VIP-ложі на поле, щоб особисто доторкнутися і поцілувати жаданий трофей. Подібну поведінку собі дозволяв лише італійський прем'єр-міністр і господар Мілана Сільвіо Берлусконі. Але у епатажного італійського політика і привід був більш істотним - перемога в Лізі чемпіонів.

Особливо символічним кінець Кубка UEFA зробив склад його учасників, адже у фіналі турніру зустрілися, по суті, два невдахи нинішнього сезону. Вердер і Шахтар в цьому році провалилися як на внутрішній арені, так і в Лізі чемпіонів. Бременці в чемпіонаті Німеччини вище десятого місця вже не піднімуться, а в головному клубному єврокубку не зуміли вийти з групи, пропустивши вперед Інтер та Панатінаікос і ледь не поступившись третьою сходинкою кіпрському Анортосісу. Шахтар також оступився у Лізі чемпіонів, не зумівши в черговий раз подолати груповий етап - донецький клуб програв боротьбу за друге місце португальському Спортингу. Кидаючи всі сили на єврокубок, команда Мірчи Луческу без боротьби віддала перше місце в чемпіонаті України київському Динамо, а сам румунський фахівець після гнітючих результатів Шахтаря на старті сезону перебував на межі відставки. Однак власник команди Ринат Ахметов вирішив все-таки почекати із звільненням головного тренера.
Обидва фіналіста останнього Кубка UEFA взагалі були дуже схожими командами. І для Вердера, і для Шахтаря цей турнір був єдиним шансом врятувати невдалий сезон. Обидва клуби вилетіли з Ліги чемпіонів і потрапили в Кубок UEFA з третього групового місця, обидві команди в півфіналі здолали своїх головних ворогів на внутрішній арені ( Шахтар - київське Динамо, а Вердер - Гамбург), і виходом в фінал ці команди хоча б частково реабілітувалися перед своїми уболівальниками. Та й перед вирішальним матчем сили суперників котирувалися приблизно однаково, а невелика перевага Шахтаря зумовлювалася більш бойовим складом.

Якщо гірники підійшли до вирішального матчу фактично без втрат, то бременці через дискваліфікацію втратили свою головну зірку - бразильського плеймейкера Діего, який повинен почати новий сезон в Туринському Ювентусі. Значимість цього гравця для Вердера важко переоцінити, адже саме завдяки шести м’ячам бразильця бременці на шляху до фіналу зуміли пройти Мілан, Удінезе та Гамбург. Рівнозначної заміни у головного тренера німецької команди Томаса Шаафа просто не було.

Відсутність Діегу впадала в очі з перших хвилин - Вердер виглядав дуже прямолінійною і передбачуваною командою, явно не здатною поставити в безвихідь оборону гірників. Шахтар, який робить в атаці ставку на бразильців (в основному складі проти Вердера їх вийшло п'ятеро), на тлі німців виглядали цікавіше і невипадково першими відкрили рахунок. На 25-й хвилині Луїс Адріано, після того, як отримав низом передачу ледве чи не через півполя, перекинув м'яч між центральними захисниками Вердера і м'яко підсік його над воротарем. Зрозуміти, за рахунок чого бременці збираються відіграватися, було важко: всі їхні атаки завершувалися на підступах до штрафної Шахтаря і загроз у собі не приховували. Зрівняти рахунок Вердеру допоміг голкіпер гірників Андрій Пятов. За 15 хвилин до кінця першого тайму він не впорався з нехитрим ударом зі штрафного Налду, і м'яч від рук воротаря залетів у ворота.

Ризик пропустити другий гол, який за такої гри цілком міг виявитися переможним, змусив обидві команди в другому таймі більше уваги приділити обороні. Гра набула настільки закритого характеру, що навіть не зрозуміло звідки взялася кішка, яка змогла вибігти на поле, а потім спокійно повернутися на трибуни. Основний час матчу абсолютно логічно закінчився внічию, а розв'язка наступила вже в додатковий час.

Понурена оборона Вердера на 97-й хвилині дозволила одному з найбільш активних гравців у складі Шахтаря Даріо Срне безперешкодно зробити з правого флангу вивірений простріл, а опорні хави бременців не встежили у штрафному за Жадсоном, який у дотик відправив м'яч у сітку прямо під рукою голкіпера Тіма Візе. Вердер звичайно, спробував відігратися, зробив навал на ворота Пятова. Бременці в кінцівці зустрічі навіть забили, однак головний арбітр матчу Луіс Медіна Кантальехо, для якого ця гра стала останньою в його міжнародній суддівській кар'єрі, вирішив, що Клаудіо Пісарро проштовхнув м'яч у сітку воріт з порушенням правил. Іспанець, до обурення гравців Вердера, скасував гол перуанців, вписавши Шахтар в історію Кубка UEFA.

Цей успіх настільки надихнув головного тренера українського клубу Мірча Луческу, що на післяматчевій прес-конференції румунський фахівець оголосив, що спробує перервати традицію, за якою тріумфатор Кубку UEFA, як правило, надалі невдало виступає в найпрестижнішому клубному турнірі - Лізі чемпіонів. "Зараз я дуже щасливий, але нам хочеться й іншого. Ми хочемо домогтися чого-небудь у Лізі чемпіонів, наприклад, досягти чвертьфіналу або півфіналу. Тепер у команд з країн Східної Європи є шанс виграти Лігу чемпіонів, і ми будемо намагатися зробити це", - заявив головний тренер Шахтаря.